9407 by Alvina Valenta
Print This Page
Alvina Valenta 9407 Wedding Dress Sample Sale – Fit and flare style vintage lace wedding dress with a stunning deep sheer V neckline and pretty keyhole back.
$3,520.00 Original price was: $3,520.00.$2,464.00Current price is: $2,464.00.
*Price ranges might not include tariffs or other fees, prices stated may not be final.
Alvina Valenta 9407 Wedding Dress Sample Sale – Fit and flare style vintage lace wedding dress with a stunning deep sheer V neckline and pretty keyhole back.
| Designers | |
|---|---|
| Size |
| Location | 240 Madison Ave. |
|---|
| Silhouette | Fit & Flare |
|---|
| Details | Stunning deep sheer V neckline, pretty keyhole back. |
|---|
| Look | Classic |
|---|
| Color | Ivory / Cashmere |
|---|
| Bust | 37,5" |
|---|
| Waist | 29,5" |
|---|
| Hip | 39,5" |
|---|
At Alvina Valenta, we believe in ethereal romance, iconic elegance, and effortlessly luxe glamour. Hand-crafted and manufactured in New York City with the finest European laces, intricate embroideries and thoughtful details, we believe in helping our brides express their inner romantic. We delight in the joy of creating gowns with eternal appeal, in our lovely brides from around the world, and ultimately, in the celebration of love. To all of the romantic hearts, these wedding gowns are for you.
Wedding Dresses
Wedding Accessories
Wedding Guests
Off the Rack Wedding dresses
Designers
Locations
Events
Sales
Real Brides
About
Contact
Blog
Browse by Style
Browse by Details
Select at least 2 products
to compare



