Scarlette by Rish Bridal
Print This Page
Rish Bridal Scarlette Wedding Dress Sample Sale – Boho, Bohemian A-Line Bridal Gown with Natural Waist, V-Neck, Spaghetti Straps, Texture Details and Tulle Lace Fabric.
$3,450.00 Original price was: $3,450.00.$2,415.00Current price is: $2,415.00.
*Price ranges might not include tariffs or other fees, prices stated may not be final.
Rish Bridal Scarlette Wedding Dress Sample Sale – Boho, Bohemian A-Line Bridal Gown with Natural Waist, V-Neck, Spaghetti Straps, Texture Details and Tulle Lace Fabric.
| Designers | |
|---|---|
| Size |
| Location | 72 Madison Ave. |
|---|
| Silhouette | A-Line |
|---|
| Details | Natural Waist, V-Neck, Spaghett Straps, Texture Details, Tulle Lace Fabric. |
|---|
| Look | Boho, Bohemian |
|---|
| Color | Ivory |
|---|
| Bust | 37.7" |
|---|
| Waist | 29.1" |
|---|
| Hip | 38.1" |
|---|
RISH was founded over a decade ago in Tel Aviv, Israel, by Yoav Rish. Yoav has been fascinated by fabric and design throughout his life. At a very young age, you would’ve been able to find him on his grandmother’s sewing machine, experimenting new designs and silhouettes which he would create out of his mother’s tablecloths, always dreaming of the day that he could become an international fashion designer and create stunning gowns for a living.
Today RISH is one of the leading, Boho-Glam bridal brands in the world with over 40 stockists worldwide and growing. RISH offers gowns that exude an element of delicate romance, the energy of bohemian whimsy, and the perfect touch of glamour. RISH designs are perfect for the adventurous bride who dares to be different. Using the finest materials and best sewing technology, RISH is quickly becoming one of the preferred designers for a growing base of stylish brides who are after the perfect boho-glam look. With a keen eye for innovative, architectural silhouettes and intricate embroideries, RISH’s primary goal is to provide the modern bride with the best service along with the most outstanding designs that will exceed her expectations.
Wedding Dresses
Wedding Accessories
Wedding Guests
Off the Rack Wedding dresses
Designers
Locations
Events
Sales
Real Brides
About
Contact
Blog
Browse by Style
Browse by Details
Select at least 2 products
to compare
