Alexandra by La Premiere
Print This Page
La Premiere Alexandra Wedding Dress – Classic Romantic Glamorous A-Line Bridal Gown with Natural Waist, Sweetheart Neckline, Corset Details and Floral Fabric.
$2500 - $6500
BOOK AN APPOINTMENT
*Price ranges might not include tariffs or other fees, prices stated may not be final.
La Premiere Alexandra Wedding Dress – Classic Romantic Glamorous A-Line Bridal Gown with Natural Waist, Sweetheart Neckline, Corset Details and Floral Fabric.
| Designers | |
|---|---|
| Size |
| Location | 72 Madison Ave. |
|---|
| Silhouette | A-Line |
|---|
| Details | Natural Waist, Sweetheart Neckline, Corset Details, Floral Fabric. |
|---|
| Look | Timeless Classic, Romantic, Sexy, Glamorous |
|---|
| Color | Ivory |
|---|
| Bust | 37.5" |
|---|
| Waist | 29" |
|---|
| Hip | 40" |
|---|
For two decades, La Premiere has redefined bridal aesthetics through an innovative approach that bridges the gap between couture craftsmanship and modern wearability. Guided by the belief that “every dream should not be let down,” we design for a new generation of brides, each with her own unique vision.
With over 100 master artisans perfecting every stitch and silhouette, our gowns reflect a deep heritage of craftsmanship, enhanced by innovation and collaboration with global designers. The result is couture-level gowns that feel, at once, timeless and effortlessly modern.
Wedding Dresses
Wedding Accessories
Wedding Guests
Off the Rack Wedding dresses
Designers
Locations
Events
Sales
Real Brides
About
Contact
Blog
Browse by Style
Browse by Details
Select at least 2 products
to compare




